Udostępnij na:

System szyn NTI-TSS w praktyce

Część 1
Deprogramacja jako wstępny element  do przeprowadzania rekonstrukcji protetycznej.

System NTI-TSS jest to skrót od Nociceptive Trigeminal Inhibition, co oznacza nocyceptywne hamowanie nerwu trójdzielnego.

Szyna ta jest pomocna w zredukowaniu intensywności odruchowej aktywności mięśni w trakcie zaciskania i zgrzytania zębami.

Nadaktywność mięśni jest źródłem bólu. Szyna NTI-TSS w momencie zmniejszenia zakresu intensywnych skurczów mięśniowych działa pozytywnie poprzez to, że zanika możliwość zgrzytania lub zaciskania zębów. Szyna NTI-TSS jest małą nakładką na zęby w odcinku przednim, którą zakłada się na noc, bądź używa jej w ciągu dnia. Dzięki specjalnej konstrukcji szyna NTI wykorzystuje naturalny odruch ciała.

Szynę NTI-TSS używa się gdy występują:
- ścieranie zębów
- zęby pękają bądź występują ubytki przyszyjkowe
- doskwiera ból w okolicach szczęk
- bolesności bądź nadwrażliwość zębów

3 główne kryteria wyboru najlepszej szyny NTI dla każdego pacjenta:
- odpowiednia szerokość szpary pomiędzy łukami zębowymi (duża, średnia, mała)
- gwarancja odpowiedniego utrzymania szyny (retencja)
- odpowiedni dobór szyny górnej lub dolnej w zależności od sposobu leczenia

Zasięg szyny, czyli retencja dzieli się na standardowy i poszerzony
- Szyna na noc o zasięgu standardowym to NTI-TSS „Standard”, symbol: STD. Szyna ta stosowana głównie podczas snu. Belka szyny musi być dostosowana przez dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta. Szerokość szpary między łukiem górnym a dolnym jest duża. Jest to najczęściej wybierana szyna przeciw bruksizmowi.
- Szyna na noc o zasięgu poszerzonym to NTI-TSS „Standard Wide”. Szyna stosowana podczas snu. Belka szyny musi być dostosowana przez dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta. Szerokość szpary między łukiem górnym a dolnym jest duża. Korzyści: poszerzenie umożliwia zastosowanie szyny w przypadku krótkich koron zębów – umożliwia rozłożenie szyny na większą ilość zębów np. duża odbudowa zęba kompozytem lub brak jednego z siekaczy.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w Protetyka stomatologiczna, Stomatologia