Udostępnij na:

Walka z próchnicą matki, to walka o zdrowe zęby jej potomstwa!

Dzisiaj chciałabym podzielić się z przyszłymi mamami dwoma zagadnieniami. Poniżej zamierzam Wam podpowiedzieć liczbę i rodzaj zabiegów profilaktycznych oraz przybliżyć problem próchnicy zębów u matek i wpływ jaki ona ma na rozwój uzębienia u dzieci.

ciezarna_myje_zeby

 

Zakres zabiegów profilaktycznych oraz leczniczych dla przyszłych matek powinien obejmować:
- profesjonalne usunięcie złogów nazębnych tzw. scaling i piaskowanie (APS)
- niezbędne ekstrakcje
- leczenie ubytków próchnicowych
- leczenie endodontyczne
- wdrożenie programów profilaktycznych w zakresie zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł i przyzębia

Celem profilaktyki próchnicowej jest ochrona jamy ustnej zarówno matki przed powstaniem ubytków jak również zapobieżenie próchnicy zębów u nienarodzonego jeszcze dziecka. Musicie dążyć do tego, aby nie doprowadzić lub maksymalnie opóźnić zasiedlenie flory bakteryjnej w jamie ustnej noworodka. Czyni się to poprzez działanie obniżające poziom bakterii w jamie ustnej przyszłej matki. Najbardziej skutecznymi preparatami są płukanki z Chlorheksydyny o stężeniu 0,12%. Płuczcie jamę ustną 15 ml roztworu przez 30 sek., dwa razy dziennie przez dwa tygodnie.

Innym stosowanym w praktyce środkiem jest Ksylitol – substytut cukru który nie stanowi pożywki dla komórek bakteryjnych Streptococus mutans. Ponadto Ksylitol wzmaga wydzielanie śliny zwiększając w ten sposób zdolności buforowe śliny przez co obniża pH w jamie ustnej.

Już wkrótce kolejna garść stomatologicznych porad dla przyszłych mam.

Ewa Leśniak
dyplomowana higienistka stomatologiczna

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w Aktualności stomatologiczne, Stomatologia pregnacyjna