Filar protetyczny, czyli łącznik
Kluczowym elementem dla stabilności implantu zębowego jest filar protetyczny, często nazywany łącznikiem. Zadaniem filaru jest połączenie wszczepu śródkostnego z koroną protetyczną.
Istnieje bardzo dużo różnych rodzajów filarów protetycznych, różniących się pomiędzy sobą kształtem, rozmiarem czy kątem nachylenia. Wybór odpowiedniego łącznika zależy od wielkości i miejsca odbudowywanego zęba.
Estetyka strefy dziąsłowej wokół implantu jest zależna od właściwego doboru łącznika. Łącznik standardowy oferowany przez firmy sprzedające implanty można dostosować indywidualnie dla pacjenta do jego warunków kostno-dziąsłowych. Innym bardzo precyzyjnym i nowoczesnym rozważaniem jest zamawianie filaru za pośrednictwem technologii cyfrowej przy użyciu skanera wewnątrzusznego. Ten filar protetyczny jest idealnie dopasowany do tkanek i dedykowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki innowacjom technologicznym w stomatologii, przygotowanie takiego filaru skraca czas leczenia, podnosi komfort i daje maksymalnie skuteczny efekt leczenia.
Po zeskanowaniu za pośrednictwem scan-body pliki STL przesyłane są do Centrum Frezowania w Szwecji. Po godzinie otrzymujemy projekt filaru i po naszej akceptacji tej wizualizacji odbywa się pierwszy etap – pracownicy „Atlantis TM” frezują filar protetyczny. Po maksymalnie 4 dniach, mamy ze Szwecji realny produkt, który jest dedykowany idealnie danej sytuacji dziąsłowej o pięknie brzmiącej nazwie ATLANTIS. W naszej placówce, dzięki najnowszym instrumentom CAD/CAM owym (czyli używany w stomatologii cyfrowej), taki filar protetyczny jest normą. Po otrzymaniu przesyłki ze Szwecji pacjent w ciągu 24 godzin może otrzymać ostateczną koronę pełnokonturową dlatego, że mamy możliwość wyfrezowanie jej na miejscu w naszym laboratorium protetycznym Pro-Dent Do przeniesienia tych filarów protetycznych służą klucze (szablony), które są precyzyjnie wycięte również w technologii CAD/CAM. Wszytko to sprawia, że procesy implanto-protetyczne przebiegają pewnie, szybko i precyzyjnie.