Codzienne nawyki, które szkodzą Twoim zębom
Wiele naszych codziennych zachowań negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Są wśród nich też takie, które szczególnie szkodzą naszej jamie ustnej i zębom.
Myjesz zęby 2-3 razy dziennie? Samo używanie szczoteczki do zębów może nie wystarczyć! Oto pięć nieświadomych nawyków, które mogą zaszkodzić Twoim zębom.
Bardzo istotnym elementem jest regularne i dokładne mycie zębów. Może zdarzyć się taki moment, że pewnego dnia po ciężkiej pracy lub długiej imprezie nie umyjemy zębów i nic się nie stanie, ale to może stworzyć coś po czym stracimy regularność i kolejny raz rezygnacja z czyszczenia zębów będzie normalnością. Myć zęby powinniśmy nie mniej niż 10 razy w tygodniu, najlepiej dwa razy dziennie.
Według badania GSK Consumer Healthcare prawie 60% Polaków w ogóle nie myje zębów. Minimalny czas mycia zębów powinien wynosić 120 sekund, według statystyk z innych źródeł czas mycia zębów dla Polaków wynosi tylko 46 sekund. Szczególnie ważnym elementu tego procesu jest dokładność czyszczenia, ponieważ część osób pomija zęby trzonowe i dba tylko o przednie. Dlatego należy myć zęby nie tylko regularnie, ale również dokładnie. Nie zaszkodzi też użyć nici dentystycznej i spłukać płynem do zębów (na przykład ORAL-B PRO-EXPERT PROFESSIONAL PROTECTION)
Warto wspomnieć, że mycie zębów jest szczególnie ważne przed snem, ponieważ w nocy wytwarzamy mniej śliny, co z kolei wpływa na rozwój bakterii.
Nic nie rób na siłę!
Zbyt mocne naciskanie na szczoteczkę przy myciu zębów może mieć negatywne konsekwencje. Są dwa rodzaje negatywnych skutków — te, które widoczne od razu (krwawiące dziąsła), jak i długotrwałe — te, które przejawiają się później. Dość gwałtowne mycie zębów może uszkodzić również szkliwo. Zęby należy myć miękkim włosiem i regularnymi, okrężnymi ruchami — to wystarczy, aby mieć zdrową jamę ustną.
Wpływ nikotyny na zęby
Nie jest tajemnicą, że papierosy mogą negatywnie wpływać na zęby i dziąsła. Nikotyna może zmieniać kolor zębów (nie tylko na żółty), prowadzić do chorób jamy ustnej, pozostawiać płytkę nazębną. Papierosy również niszczą oddech. Osoby uzależnione od nikotyny częściej chorują na paradontozę. Najgorsze jest to, że palacze często tracą zęby szybciej niż osoby niepalące.
Uważaj, co jesz na co dzień!
Lody w upał są ratunkiem, ale nie dla zębów, a nawet przeciwnie — są szkodliwe. Nie tylko zawierają dużo cukru, ale są również zimne, co może podrażniać dziąsła i odsłonić szyjki zębów.
To samo dotyczy słodzonych napojów i słodyczy. Cukier jest jedną z głównych przyczyn próchnicy zębów. Dlatego warto ograniczyć nie tylko batoniki czekoladowe, lizaki, toffi i colę, ale także napoje owocowe z dużą zawartością cukru, napoje energetyzujące, izotoniczne oraz mrożoną herbatę.
Warto zwrócić uwagę na owoce — jabłka, malina i pomarańcza zawierają wiele witamin, ale mogą również uszkodzić nasze zęby. Niezbyt dobrą informację mamy także dla miłośników białego wina, jest ono z kolei zbyt kwaśne, a zawarty w nim kwas niszczy szkliwo. Z tego samego powodu kwas cytrynowy jest niebezpieczny, więc spożywając owoce cytrusowe — wypłucz usta wodą.
Oczywiście nie namawiamy do życia w ascezie gastronomicznej i całkowitego porzucenia lodów, białego wina czy słodkich napojów. Ale zdecydowanie warto je ograniczyć i lepiej zaplanować dietę. A kiedy się na to już zdecydujemy, to nie zapominajmy o umyciu zębów jeszcze tego samego dnia.
Dlatego chcemy zachęcić Was dbać o zdrowie, dietę i regularność czyszczenia jamy ustnej!
Jeśli potrzebujesz prywatnej konsultacji w sprawie higienizacji stomatologicznej — zapraszamy do naszej placówki, która znajduje się w Jeleniej Górze,
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 75 642 45 58 Nasze recepcjonistki odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.