Rekonstrukcje zębów leczonych endodontycznie
W dniu 22.02.2013 w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu odbyło się kolejne zebranie zorganizowane przez Komisję Kształcenia Podyplomowego. Udział w niej wzięły lekarz stomatolog Sylwia Książek i lekarz dentysta Anna Łosińska-Binek. Tematem wykładów były rekonstrukcje zębów leczonych endodontycznie (kanałowo) oraz zasady estetycznej i funkcjonalnej analizy w podejściu biomimetycznym. Pierwszy z wątków w aspekcie praktycznego wykorzystania najnowszych materiałów przedstawił dr n. med. Michał Bednarski (adiunkt w Zakładzie Endodoncji UM w Łodzi). Doktor szczegółowo omówił:
– procedury zachowawcze w świetle możliwości ich zastosowania oraz trwałości klinicznej;
– przygotowanie zęba pod procedury protetyczne oraz zachowawcze;
– procedury adhezyjne gwarantujące szczelne zamknięcie komory jako niezbędny warunek powodzenia leczenia;
– prawidłowe cementowanie wkładów z włókna szklanego i odbudowa filarów pod stałe uzupełnienia protetyczne.
Ciekawe aspekty rekonstrukcji estetycznych poruszył drugi znakomity wykładowca: Dr Simone Deliperi, Adjunct Assistant Professor Tufts University School of Dental Medicine, Boston, USA. Profesor przedstawił przegląd podstawowych reguł postępowania przy podejściu biomimetycznym w stomatologii zachowawczej. Rozwój stomatologii estetycznej zaowocował wyodrębnieniem nurtu odbudowy biomimetycznej zakładającej jak najbardziej zbliżone do naturalnych tkanek sposoby odbudowy zębów. Dotyczy to zarówno porcelanowych i kompozytowych wypełnień w odcinku przednim lub bocznym, w technice odbudowy bezpośredniej i pośredniej. Ich cechą wspólną jest ograniczone naprężenie skurczowe i wykorzystanie najnowszej wiedzy o adhezji, które pozwalają na odtworzenie cech optycznych i funkcjonalnych uzębienia.
Sukces kliniczny w podejściu biomimetycznym jest uzależniony od odpowiedniego doboru wysokiej klasy systemów wiążących, materiałów kompozytowych i ich sposobu naświetlania. Odbudowa ubytków klasy II w tej technice została pierwszy raz opublikowana w roku 2002, a następnie zweryfikowana w ciągu ostatnich 10 lat.
Szkolenie to dało możliwość utrwalenia wiedzy zdobytej przez lata kształcenia podyplomowego, a także wzbogaciło podejście w terapii rekonstrukcyjnej o nowe istotne detale, które będą wpływać na zwiększenie efektywności terapii rekonstrukcyjnej pacjentów Stomatologii Bez Bólu.