Korona porcelanowa na implancie – „Heroiczna stomatologia”
Pacjentka lat 17, zgłosiła się w celu implantacji brakującej dwójki lewej górnej, która wcześniej była leczona przez innego dentystę, który odrzucił możliwość implantacji ze względu na duży defekt kostny. Wykonaliśmy zdjęcie tomograficzne by „uwidocznić” defekt kości. Zarówno horyzontalny jak i wertykalny defekt był tak duży, że dosięgał szczytów korzeni zębów sąsiednich.
Po sześciu latach heroicznej walki o ratowanie w szczęce zęba siekacza bocznego po stronie lewej, lekarz stomatolog złożył broń, uznając bitwę o utrzymanie zęba za przegraną. Ząb był całkowicie zniszczony z kwalifikacją jedynie do ekstrakcji – usunięcia. Pacjentka potrzebowała kolejnego roku na leczenie skojarzone chirurgiczno-implantologiczo-protetyczne zanim mogła na nowo cieszyć się swym uśmiechem. Jest pacjentką, która potrzebowała specjalistycznej opieki w zakresie protetyki, implantologii i stomatologicznej chirurgii transplantacyjnej.
Zdecydowaliśmy o dwuetapowym sposobie leczenia. W pierwszym etapie wykonaliśmy autogenny przeszczep kości pobranej z brody by odbudować zarówno horyzontalny jak i wertykalny defekt kostny. Jako most prowizoryczny wykorzystaliśmy używany do tej pory most adhezyjny AET, który pomimo niedoskonałości estetycznych w zakresie koloru i kształtu służył pacjentce do czasu wykonania ostatecznej korony metalowo-ceramicznej opartej na implancie.
Drugi etap chirurgiczny to wprowadzenie implantu Ankylos w zregenerowany i wgojony przeszczep kości w miejscu biorczym. Oczekiwanie na procesy wgojenia implantu do kości to czas 6 miesięcy kiedy to przeprowadzono ostatni etap leczenia – zaopatrzenie protetyczne. Na filarze tytanowym zainstalowano metalowo-ceramiczną koronę ostateczną.
Lekarz prowadzący: lekarz stomatolog implantolog Magdalena Żywicka
Wykonawstwo laboratoryjne: LAB A3 Jacek Dziedzicki technik dentystyczny