Kurs Szkoleniowy „Rozwiązywanie problemów okluzyjnych za pomocą łuku twarzowego i artykulatora”
Rozwiązywanie problemów okluzyjnych – tej tematyce w dniu 10 marca we Wrocławiu poświęcony został kurs szkoleniowy, który poprowadził tech. dent. Przemysław Rajczak pod tytułem: „Rozwiązywanie problemów okluzyjnych za pomocą łuku twarzowego i artykulatora”.
„Twoje życie staje się lepsze, tylko, gdy Ty stajesz się lepszym.” – Brian Tracya
Ciągłe się rozwijamy, każdy z nas dąży do celów, do spełnienia swoich marzeń. Również i my, spełniamy swoje i dążymy by spełniać Wasze. Chcemy zaopiekować się Wami jak najlepiej i z największym poziomem wiedzy i doświadczeniem. Właśnie dlatego cały czas się szkolimy i się rozwijamy.
Co miesiąc nasze pracownicy wyjeżdżają na kursy, szkoleniowe, które wzbogacają ich już i tak dużą wiedzę. Jak powiedział Brian Tracy: „Twoje życie staje się lepsze, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”. Ale nasze pragnienie jako placówki Stomatologicznej jest również to, by Wasze życie stawało się lepszym poprzez naszą pomoc.
Czym jest okluzja i artykulacja?
Okluzja to sposób kontaktowania się zębów górnych z dolnymi jak również prawidłowe ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego wraz z prawidłowym napięciem mięśni. Okluzja jest w przypadku każdego człowieka inna i niepowtarzalna a przy tym bardzo istotna. Wszelkie zaburzenia w okluzji skutkować mogą chorobą okluzyjną objawiająca się między innymi ścieraniem zębów, nieprawidłową pracą stawów skroniowo żuchwowych oraz nadmiernym naprężeniem mięśni twarzy.
Artykulacja jest to prawidłowy kontakt zębów górnych z zębami dolnymi (zębów przeciwstawnych), który zachodzi podczas czynności odgryzania kęsów i żucia. W rozległych rekonstrukcjach zgryzu dla precyzyjnego dopasowania uzupełnienia protetycznego niezbędne jest przeniesienia indywidualnych warunków zgryzowych z jamy ustnej pacjenta. W tym celu używa się łuków twarzowych oraz artykulatorów. Służą one do indywidualnej analizy stawów skroniowo-żuchwowych, skopiowania położenia szczęki i żuchwy względem siebie oraz względem stawów i przeniesienia tego położenia do laboratorium protetycznego. Po szkoleniu lekarzy Stomatologii Bez Bólu nabyli umiejętności praktycznego wykorzystania łuku twarzowego do rejestracji relacji szczękowo-czaszkowej oraz rejestracji Centralnej Relacji i pobrania dynamicznych rejestrów indywidualnych pacjenta, nabyli umiejętności wykorzystania łuku twarzowego oraz artykulatorów. Nabyli niezbędną technikę zamontowania w artykulatorze modeli wg rejestracji indywidualnej oraz zaprogramowania artykulatora wg parametrów indywidualnych (średnich). Celem kursu było ukierunkowanie na możliwość eliminacji przyczyn problemów okluzyjnych w codziennej pracy lekarza i technika.
Po szkoleniu lekarzy Stomatologii Bez Bólu nabyli umiejętności praktycznego wykorzystania łuku twarzowego do rejestracji relacji szczękowo-czaszkowej oraz rejestracji Centralnej Relacji i pobrania dynamicznych rejestrów indywidualnych pacjenta, nabyli umiejętności wykorzystania łuku twarzowego oraz artykulatorów. Nabyli niezbędną technikę zamontowania w artykulatorze modeli wg rejestracji indywidualnej oraz zaprogramowania artykulatora wg parametrów indywidualnych (średnich). Celem kursu było ukierunkowanie na możliwość eliminacji przyczyn problemów okluzyjnych w codziennej pracy lekarza i technika.
– Szkolenie bardzo mi się spodobało, ponieważ Przemysław Rajczak bardzo ciekawie przekazał wiedzę, jak powinna wyglądać artykulacja, ale również dotknął innych aspektów związanych z praktyczną artykulacją – mówi tech. dent. Martyna Osiecka
informacja o wykładowce kursu (żródło: www.courses.natrodent.pl):
Tech. dent. Przemysław Rajczak
W latach 1985 – 1993 zatrudniony w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej DWL w Poznaniu przy ul. Solnej 21 na stanowisku technika dentystycznego. Od 1993 roku pracował w ESPE Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie – ESPE Dental AG Seefeld Niemcy na stanowisku przedstawiciela – konsultanta, aż do 2001 roku, następnie obowiązki konsultanta ds. protetyki przeniesione do 3M ESPE Produkty Stomatologiczne. Od 2004 – 2011 w firmie Heraeus Kulzer GmbH Niemcy prowadził szkolenia i pracował na stanowisku Country Specialist Prosthetic. W latach 1994 – 2015 jako uczestnik kursów i konferencji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Węgier oraz Czech i Ukrainy zdobywał doświadczenie zawodowe i poszerzał wiedze z zakresu stomatologii i techniki dentystycznej. W latach 1998 – 2015 prowadził wiele szkoleń i wykładów z zakresu protetyki dla lekarzy dentystów i techników dentystycznych na terenie Polski, Czech, Słowacji, Rosji i Ukrainy. Od 1993 roku prowadzi własną pracownię techniki dentystycznej.