Licówki w ekspresowym tempie
[v=ghIBkS-peVo]
Bardzo aktywny zawodowo młody człowiek z ograniczeniami czasowymi oczekiwał kompromisowej poprawy estetyki uśmiechu. Liczne przetarcia wypełnień, ubytki szkliwa oraz dyskoloracje były główną skargą pacjenta.
Nie zdecydował się na długie leczenie ortodontyczne, które ze względu na złożoność wady kostnej, narzucało duży reżim terapeutyczny po stronie pacjenta. Brak czasu głównym czynnikiem określającym wybór terapii.
Diagnostyka stomatologiczna
Widok okluzyjny: szczęka – liczne starcia i ubytki szkliwa, nieregularna obwiednia łuku, żuchwa – stłoczenia i rotacje w odcinku przednim, ząb mleczny po stronie lewej.
Strona lewa – przebarwienia świadczące o chorobie szkliwa (hypoplazja). Strona prawa – kieł w zgryzie krzyżowym i znacznie starte zęby boczne.
Diagnostyka radiologiczna – przetrwały ząb mleczny w żuchwie, brak zawiązka stałego, niedopełniony kanał bliższy w siódemce górnej prawej przyczyną zmiany w zatoce.
Ocena zmian zapalnych w obrazie tomografii wolumetrycznej. Wolumetryczna rekonstrukcja układu kostno-zębowego.
Zaburzone relacje wielkości zębów, długości i szerokości. Ocena uśmiechu pacjenta – ekspozycja dziąsła w strefach bocznych, za długie zęby dolne przednie, usta zamknięte – symetryczne.
Ocena profilu twarzy – profil prosty, skośny do tyłu. Diagnostyka cefalometryczna – ocena położenia szczęk i zębów względem siebie. Ortodontyczne modele diagnostyczne – dla wykonania obliczeń wielkości i kształtu zębów.
Plan leczenia
1. Powtórne leczenie kanałowe drugiego trzonowca w szczęce po stronie prawej, mające na celu wyeliminowanie stanu zapalnego w zatoce szczękowej.
2. Uzupełnienie addycyjne wszystkich braków szkliwa i zębiny (atrycje i erozje).
3. Minimalne podniesienie zwarcia w zębach bocznych w celach pokrycia odsłoniętej zębiny. Konfiguracja wady kostnej nie pozwalała na otworzenie pacjentowi zgryzu.
Optymalnie ten przypadek powinien być leczony ortodontycznie lub ortognatycznie aby doprowadzić do intruzji zębów bocznych w szczęce, tzn. przemieszczenia zębów ku górze, w ten sposób aby w uśmiechu nie było widać dziąsła.
4. Wykonanie waxup’u dla zębów przednich na modelu gipsowym, w celu nadania estetycznej formy kompozytem przy pomocy klucza silikonowego.
Proces terapii stomatologicznej
Leczenie kanałowe – ocena szczelności wypełnionych kanałów korzeniowych. Modele gipsowe w artykulatorze – nawoskowane zęby od kła do kła w celu ich wydłużenia.
Strona prawa i lewa w zwarciu – rekonstrukcje kompozytowe w strefach bocznych, rekonstrukcje kompozytowe w strefach bocznych. Szczęka i żuchwa widok okluzyjny – rekonstrukcje kompozytowe w zębach bocznych.
Zęby przednie w szczęce – bezpreparacyjna addycyjna rekonstrukcja materiałem kompozytowym. Zęby w uśmiechu – wydłużone zęby sieczne i skrócone kły.
PRODUKCJA FILMU
intro & zdjęcia filmowe BOOSTER film production
zdjęcia fotograficzne archiwum SBB
muzyka Favourite chair, Head start
twórca Craig Riley
montaż i realizacja Marcin Kołodziejczyk
CZĘŚĆ MEDYCZNA
lekarz prowadzący dr Magdalena Żywicka MSc
laboratorium protetyczne PRO-DENT
placówka medyczna NZOZ Stomatologia Bez Bólu