Leczenie kanałowe
Onlay – nakład kompozytowy lub ceramiczny, jest to uzupełnienie brakujących tkanek zęba podczas procedury leczenia kanałowego, wykonane w laboratorium na bazie wycisku pobieranego w ustach pacjenta. Może być wykonany z kompozytu lub ceramiki.
Inlay – wkład kompozytowy lub ceramiczny, jest to uzupełnienie pośrednie w przypadku niewielkich braków struktury twardej zęba.
Overlay – wkład kompozytowy lub ceramiczny stosowany podczas leczenia kanałowego w zębach o znacznej destrukcji zrębu korony obejmujący więcej jak 3/4 całkowitej objętości tkanek twardych zęba.
Endokorona – to całkowita rekonstrukcja zęba po leczeniu endodontycznym z elementami retencyjnymi w ujściach kanałów. Może być wykonana z kompozytu lub ceramiki.
Wkład koronowo-korzeniowy – odlewana z metalu protetyczna rekonstrukcja tkanek twardych zęba składająca się z części koronowej odtwarzającej zniszczone, naddziąsłowe tkanki zęba oraz części korzeniowej osadzonej w kanale. Część koronowa wkładu jest odbudową pod przyszłą rekonstrukcję koroną protetyczną.
Korona porcelanowa – to rekonstrukcja części koronowej zęba odtwarzająca w całości utracone tkanki. Korona porcelanowa może być wykonana w całości z ceramiki – całoceramiczna, na podbudowie metalu licowana porcelaną, na podbudowie złotej licowana ceramiką, na podbudowie z tlenku cyrkonu pokryta porcelaną.
Wszystkie wyżej wymienione rekonstrukcje wykonywane są w laboratorium protetycznym na bazie wycisku pobranego w jamie ustnej pacjenta po zakończonej procedurze leczenia kanałowego zęba stałego, a następnie odlewanego przy pomocy gipsu w laboratorium protetycznym. Po dostarczeniu pracy do gabinetu dentystycznego, dentysta cementuje gotową rekonstrukcję przy użyciu cementu kompozytowego lub glasjonomerowego.