Przedprotetyczne leczenie ortodontyczne
[v=FIfAF6-t-Ek]
PREZENTACJA PRZYPADKU
Młoda i urodziwa pacjentka (28 lat) zgłosiła się w celu korekcji wystającej i zrotowanej „jedynki” prawej górnej.
DIAGNOSTYKA
Nieregularna linia dziąsła, proporcje zębów~85%,spłaszczony łuk górny po stronie prawej z powodu zgryzu krzyżowego, ząb 11 poza łukiem w mezjorotacji; zaburzone proporcje siekaczy bocznych w stosunku do centralnych; starcie patologiczne na kle górnym po stronie prawej; rozbieżne osie długie w obrębie siekaczy; nieregularna linia dziąsła w obrębie stłoczonych siekaczy.
Strona prawa: I klasa kłowa, I klasa Angle’a – zgryz krzyżowy, częściowo boczny, zęby sektora bocznego żuchwy przechylone dojęzykowo. Strona lewa: I klasa kłowa i I klasa Angle’a.
Zwężenie szczęki – brak „piątki” po stronie prawej; mezjalizacja sektora bocznego na skutek stłoczeń trzeciorzędowych.
Żuchwa – stłoczenia w rejonie siekaczy, ujemny tork na zębach trzonowych po stronie lewej.
Analiza profilu twarzy wg Ricketts’a: wyznaczenie linii estetycznej; prawidłowa pozycja szczęki i dotylna pozycja żuchwy względem czaszki, siekacz zbyt wychylony. Wyznaczanie pola biometrycznego.
PLAN LECZENIA
1. Leczenie zachowawcze ubytków próchnicowych i leczenie kanałowe zęba trzonowego u góry i przedtrzonowego u dołu.
2. Leczenie ortodontyczne polegające na ekspansji szczęki, celem wyeliminowania zgryzu krzyżowego i uszeregowania zębów oraz zamknięcie luki po usuniętym drugim przedtrzonowcu po stronie prawej w szczęce.
3. Stabilizacja efektów leczenia ortodontycznego poprzez zastosowanie klejonej retencji stałej w żuchwie i płytki termoformowalnej na górze.
4. Wybielanie gabinetowe i domowe zębów dolnych i górnych.
5. Wykonanie licówek ceramicznych, odbudowujących kształt i rozjaśniających zęby górne.
6. Rekonstrukcja protetyczna koroną porcelanową pierwszego trzonowca.
TERAPIA STOMATOLOGICZNA
Ekspansja szczęki za pomocą ekspandera; ocena brzegów siecznych w uśmiechu względem wargi dolnej; cienkołukowy aparat estetyczny – zastosowanie elastycznych wyciągów wewnątrzustnych; Ocena stanu klinicznego po zdjęciu aparatu cienkołukowego.
Retencja stała, klejona od kła do kła. Nadmiar miejsca w szczęce po brakującej „piątce” po stronie prawej wykorzystany do rekonstrukcji „szóstki”. Utrzymana mezjorotacja „siódemki” zamykającej luki. Wyznaczanie zakresu redukcji dziąsła zrogowaciałego. Ustalenie koloru względem siekaczy centralnych. Wizualizacja docelowej odbudowy protetycznej: wax-up i mock-up. Ostateczne całoceramiczne licówki, wykonane w systemie e-max. Analiza uśmiechu po zacementowaniu pracy ostatecznej. Ocena ulokowania rekonstrukcji protetycznej w płaszczyźnie przednio-tylnej. Zmiana relacji długości do szerokości – zbliżenie do normy idealnych proporcji = 80%. Uszeregowane siekacze dolne – tork dodatni.
PRODUKCJA FILMU
intro & zdjęcia filmowe BOOSTER film production
zdjęcia fotograficzne archiwum SBB
scenariusz DentalPoland.com
muzyka IstockPhoto.com/music:
1. ManOfColours
2. juqboxmusic
montaż i reżyseria Marcin Kołodziejczyk
CZĘŚĆ MEDYCZNA
lekarz prowadzący Magdalena Żywicka
technik dentystyczny Piotr Górski
placówka medyczna Stomatologia Bez Bólu