Stomatologia pregnacyjna
Drogie matki i mamusie oraz przyszłe mamy!
Nazywam się Ewa Leśniak i jestem dyplomowaną higienistką stomatologiczną z Jeleniej Góry. Przed laty moja szefowa dr Magdalena Żywicka MSc namówiła mnie aby ciągle dbać o samorozwój. Umożliwiła mi przy tym stałe podnoszenie kwalifikacji. Będąc pracownikiem z najdłuższym stażem w macierzystej placówce dostałam ponadto szansę na przeprowadzenie własnego i autorskiego projektu, który nazwałam „pregnacyjną profilaktyką stomatologiczną”. Jestem bardzo szczęśliwa, że ten wieloetapowy program informacyjno-edukacyjny mogę realizować w ramach działalności w NZOZ Stomatologia Bez Bólu. Zamierzam cyklicznie i w miarę możliwości regularnie publikować kolejne odcinki mojego bloga, poświęconego utrzymaniu zdrowia jamy ustnej kobiet w ciąży oraz wczesnej profilaktyki stomatologicznej u dzieci, nawet tych nie posiadających jeszcze żadnych ząbków. Pomysł i pierwsze materiały zaczęłam zbierać kilka lat temu, kiedy sama byłam w ciąży z moją Amelką. Dzisiaj oprócz wiedzy teoretycznej mam już własne doświadczenia jako mama i osoba stale pracująca z pacjentami w gabinecie stomatologicznym. Chcę się tym wszystkim podzielić z innymi obecnymi i przyszłymi mamami. Chcę też Was namówić do zadawania pytań i pisania do mnie o Waszych spostrzeżeniach, dotyczących tej tematyki. Zrobię wszystko, aby przy pomocy doświadczonych lekarzy z mojej placówki pomóc w Waszych troskach.
No i zaczynamy …!
Jesteście w upragnionej ciąży? Gratulacje! Teraz musicie zadbać nie tylko o siebie ale o Wasze jeszcze nienarodzone dziecko. Opieka stomatologiczna nad kobietą w ciąży stanowi ważny aspekt zdrowotny, nie tylko jamy ustnej ale i całego organizmu. Przybliżę Wam sporą garść faktów i mitów, których poznanie powoli Wam być świadomą matką. Tylko taka mama będzie potrafiła właściwie zadbać o zdrowie własne a przez to i o zdrowie swojego dziecka. Czyż właśnie zdrowie nie jest dla nas mam sprawą najważniejszą?
Zakres zabiegów profilaktycznych dla przyszłych matek powinien obejmować oświatę zdrowotną, działania profilaktyczne oraz postępowanie lecznicze.
Po pierwsze – w I trymestrze ograniczajmy planowane zabiegi do absolutnie koniecznych! To szczególny okres i nie ma potrzeby abyście narażały siebie i dziecko na niepotrzebne ingerencje, w tym przede wszystkim ingerencje farmakologiczne. Jest to związane z ryzykiem szkodliwego działania niektórych leków na płód. Szczególnie dotyczy to leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Po drugie – zachęcam Was do odwiedzania gabinetu stomatologicznego w II trymestrze ciąży. Generalnie jednak obowiązuje daleko idąca ostrożność w stosowaniu niektórych farmaceutyków podczas każdego etapu ciąży. Mam nadzieję, że ta garść informacji na początek Wam wystarczy … ale już wkrótce do Was wrócę z jeszcze ciekawym materiałem edukacyjno-informacyjny, który mam nadzieję będzie dla Was pomocny.
Drogie Panie – pozostańmy na łączach … 😉
Ewa Leśniak
Higienistka Stomatologiczna